Şirket Çalışanlarını Kaynaştırmanın 6 Doğru Yolu

Şirket Çalışanlarını Kaynaştırmanın 6 Yolu

Bir iş yerinde çeşitliliği kabul ettirmek ve çalışanları kaynaştırmak için; herkesin kendisini değerli hissettiği bir ortam inşa etmeniz oldukça önemlidir. Bir ekip; farklı geçmişlere ve farklı özelliklere sahip insanlar demektir ve bu insanları tanımlayıp işe almak, gururla gerçekleştireceğiniz bir başarıdır. Ancak çeşitlilik, resmin yalnızca görünen kısmıdır.
Bir iş yerinde, insanların birbirlerine saygı duydukları ve takdir edildikleri bir ortam yaratmak, başka bir çaba gerektirir. Şirketinize yetenek kazandırmak, büyük bir yatırımdır. İşe geldiklerinde mutlu olamazlarsa, neden onları işe aldınız? Yako Groups bu noktada, şirket çalışanlarını kaynaştırma kısmını doğru bir şekilde ele almaktadır. Peki, ne yapacaksınız? İşte, şirket çalışanlarını kaynaştırmak için Yako Groups’un sunduğu 6 öneri…

1. Takım Liderlerini İyi Eğitin
Eğitim, iş yerinizdeki yöneticiler üzerinde etkili olacaktır. Eğitim, insanların önyargılardan haberdar olmalarına yardımcı olur ve toplantılar, performans değerlendirmeleri ve diğer etkileşimlerdeki evde aktif dinleme ve farklı bakış açılarını teşvik etme gibi kapsayıcı davranışların modellenmesinde önemlidir. Şirket yöneticilerinin, farklı çalışma gruplarını nasıl daha iyi yöneteceklerini öğrenmeleri için profesyonel eğitim seçeneklerini değerlendirebilirsiniz

2. Kaynaştırma Konseyi Oluşturun
CEO’nun bir ya da iki pozisyon altındaki, 8 ile 12 etkili liderden oluşan bir gruptan, bir konsey oluşturmayı düşünebilirsiniz. Şirketteki başarı ve huzur ortamı için bunları dikkatli bir şekilde seçin. Bu noktada, işini iyi yapacak ve başarıyı arttıracak insanlara ihtiyacınız var. Konseyde yer alan liderlerin; iletişim için bir kanal olmaları ve gerektiğinde üst düzey yöneticilerle yapılan tartışmalarda savunucu olmaları gerekiyor.


3. Çalışanların Farklılıklarını Takdir Edin
Çalışanlara, geçmişlerine ve geleneklerine saygı duyduğunuzu göstermenin en önemli yollarından biri, onları iş yerinde paylaşmaya davet etmektir. Farklılıklar, bir iş yerinde rahatsızlık verici olmamalı. Bununla birlikte, kalıcı bir iş ortamı yaratmak için, insanların benliklerini, kendi iş yerlerine getirebileceklerini hissetmelerini sağlamanız oldukça önemlidir.
4. Çalışanlarınızı Dinleyin
Çalışanlarınızın deneyimlerini daha iyi anlayabilmek için, odak grupları oluşturabilirsiniz. Tavsiyelerde bulunabilmek için, şirketinizin demografisi ve süreçlerin kapsamlı bir değerlendirmesini yaparak, insanların birbirleriyle kaynaşmasını sağlayacak spesifik stratejiler geliştirin.
5. Doğada Toplantılar Gerçekleştirin
Bir çalışanın iş arkadaşları ile olan paylaşımları ve günlük deneyimleri, çok fazla şey anlatır. Bu paylaşım ve hikayeler iş ortamı dışında daha yaratıcı ve efektif olur. Bunu yaparken öze dönüşü yani doğayı düşünebilirsiniz. Çünkü doğanın ve temiz havanın rahatlatıcı ve yaratacılığı artırıcı bir rolü vardır. Bunun için İstanbul Anadolu yakasında Polonezköy’de bulunan ve doğa ile iç içe bir ortam olan Yako House&Park’ı düşünebilirsiniz.

6. Aktiviteler Düzenleyin.
Birlikte hareket etmek aynı amaca koşulsuz güdülenme ile gerçekleşir. Takım ruhunu destekleyici aktiviteler hem çalışanlar arası iletişimi kuvvetlendirirken hem de birbirleri arasında bağ oluşmasına yardımcı olur. Gerçek birliktelik bir amacı koşulsuz takımca hedeflemekten geçer. Indoor ve Outdoor aktiviteler konusunda Yako Reaksiyon uluslararası tecrübesi ile sizlere değer katacaktır.

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *