İş Yerinde Motivasyon Nasıl Artar?

İş Yerinde Motivasyon Nasıl Artar?

Hepimizin bildiği gibi çalışma koşulları artık eskisi gibi işlemiyor ve her yönüyle verimliliğin arttırılması hedefleniyor. Bu çerçevede kuruluşların iş yeri motivasyonu nasıl artar? şeklindeki arayışları özellikle ciddi firmaların en fazla önem verilen hareket stratejileri içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla bir iş yerinde verimlilikten söz edebilmek için o iş yerinde mutlak surette motivasyon sağlanması gerekiyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında çalışanlara yönelik olarak uygulanacak çeşitli aktiviteler ve etkinlikler kapsamında her firma mutlaka bir hareket stratejisi geliştirmiş durumda. Yako Reaksiyon olarak tam da bu noktada stratejilerine yardım etmek maksadıyla devreye giriyoruz. Aynı zamanda rasyonel açıdan son derece olumlu etkilere sahip bu tür davranış modellerinin çalışanlar üzerindeki pozitif etkileri üretim ve pazarlama noktasında oldukça önemli katkıları olduğu bilimsel verilerle ortaya konulmuş gerçeklerdir.

İş Yeri Uyumu Ticari Başarı Getiriyor

Özellikle firma yöneticilerinin veya sahiplerinin ticari hedeflemesinin tutturulabilmesinin sağlayan yegane unsur çalışanların birbiriyle uyumudur. Dolayısıyla personel arasındaki diyaloğun her zaman en üst seviyede tutulması ve bu uyumun süreklilik arz etmesi gibi temel algoritmaların işletmede olması gerekiyor. Peki, bu noktada neler yapılabilir? Hemen kısaca buna da değinelim. Öncelikle sayısal bakımdan kalabalık bir işletmede çalışma ortamı dışında gerçekleşen aktiviteler önemli ölçüde motivasyonun artmasına neden olur. Bundan ötürü gerçekleştirilecek etkinliklerin doğru bir planlama ve organizasyon ile belirli periyotlarla yapılması iş yeri uyumu açısından büyük yarar sağlar.

 

Yüksek İş Yeri Motivasyonu Çalışanların Birbirini Sahiplenmesini Sağlar

Psikolojik etki olarak motivasyon arttırıcı bu tarz aktiviteler çalışanlar arasında aidiyet duygusu yaratarak etkinlik sonrasında bile devam eden bir düşünce yapısına dönüşür. Çalışma koşullarında bile önemli bir samimiyet duygusu oluşturur. Bu samimiyet duygusu çerçevesinde çalışanlar birbirlerine iş yerinde de yardımcı olurlar ve çalışmaların aksaması önlenmiş olur. Bunun yanı sıra etkinlikler sırasında dayanışma içerisinde olan personelden iş yeri ortamına geçiş sonrası “bananecilik” kavramı ortadan kalkar ve arkadaşını çalışmalarına yardımcı olarak bir noktada sahiplenmiş olur. Bu psikolojik etki bir bakıma çalışma koşulları dışında gerçekleşen etkinliklerde birbirlerine yardımcı olma duygusunun gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Şimdi dilerseniz bu etkinliklerin neler olduğunu sizlere aktaralım;

  • Piknik organizasyonları
  • Survivor parkurları
  • Paintball
  • Canlı langırt
  • Marşmelov Challenge ( dikkat arttırıcı takım oyunu)
  • Outdoor ve Indoor etkinlikleri
  • Tasarım yarışmaları (özellikle yöneticilerin hayal gücünü geliştirmeye yöneliktir)
  • Logo Challenge (tasarım yeteneklerinin arttırılmasına yönelik aktivite)
  • Suçlu Kim Kriminal Oyunu (dedektif uygulaması)

gibi daha sayısız aktivitenin her biri yüksek iş yeri motivasyonu sağlanması amacına hizmet eder. Yako Reaksiyon olarak bizler tüm aktiviteleri sizlerin en üst düzeyde yararlanacağı şekilde dizayn ettik. Söz konusu etkinliklerimizin tamamı uluslararası standartlar çerçevesinde ve profesyonel ölçülerde gerçekleştirilir. Siz de profesyonel çözümler için destek alabilirsiniz.

 

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *